wtorek, 26 lipca 2016

Felgi ciężarowe – najczęstsze usterki

felgi ciężarowe
Felgi to bardzo ważny element opony w każdym rodzaju pojazdu, który wyposażony jest w opony. Od nich w dużej mierze zależne jest bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu. Uszkodzona felga może przyczynić się do uszkodzenia opony, a jak tragiczne mogą być tego konsekwencje, każdy doskonale zdaje sobie sprawę. Warto więc zapoznać się z najczęstszymi uszkodzeniami oraz ewentualną możliwością ich naprawy. Felgi ciężarowe zawsze powinny być w dobrym stanie technicznym.


Pęknięcia otworów mocujących
Tego typu uszkodzenia są jednymi z najczęściej występujących. Najczęściej wynikają z nieprawidłowego dokręcenia, zbyt dużego obciążenia oraz zbyt małego podparcia kołnierza montażowego. Niestety uszkodzenie tego typu zmuszają nad do wymiany felg na nowe. Przy sprawdzaniu stanu technicznego felg warto zwrócić uwagę na to, czy na powierzchni bębna lub piasty nie ma pęknięć lub innych podobnych uszkodzeń.

Uszkodzona powierzchni tarczy, felgi lub styku felgi i opony
Wszystkie te miejsca należy dokładnie przebadać, sprawdzając, czy nie powstały na nich różnego rodzaju ubytki, takie jak pęknięcia czy wgniecenia. Uszkodzona powierzchni felgi może powodować spadek ciśnienia w ogumieniu. Tego typu defekty najczęściej powodowane są zbyt dużym obciążeniem kół. Felgi ciężarowe z uszkodzeniami powierzchni należy wycofać z użytku.

Korozja
Fatalna w skutkach może być również korozja. Do jej powstania mogą przyczynić się substancje takie jak związki chlorku magnezu oraz wapnia i sól. Niestety te substancje stosowane są do odśnieżania dróg, więc nie często nie mamy wpływa na ich działanie. Do powstania korozji przyczynić się może także wilgoć zamknięta między dwoma elementami, na przykład między stykiem felgi a stopką opony. Łagodnych efektów korozji można pozbyć się, używając szczotki drucianej. Niestety w przypadku silnej korozji musimy felgi ciężarowe wymienić na nowe.

Poluzowane otwory mocujące
Kolejnym istotnym elementem mogącym przyczynić się do poważnych uszkodzeń są poluzowane twory mocujące. Uszkodzenia tego typu mogą powstać przy niewłaściwym dokręcaniu nakrętek. Należy zwrócić uwagę na to, czy otwory się nie zowalizowały lub czy nie uszkodziły się gniazda kulowe. Przez uszkodzenia tego typu koło może się poluzować, z tego też powodu uszkodzone w ten sposób felgi należy wycofać z użycia.


Share:

0 komentarze:

Prześlij komentarz